Zlínský oční festival kazuistiky

  • 21. Březen 2013 - 11:34

Dne 15. března 2013 se žáci 4. A SZŠ Kroměříž zúčastnili 6. ročníku Zlínského očního festivalu, který se konal v prostorách Kongresového centra města Zlín.

Festivalu se zúčastnilo 500 lékařů a sester z celé České republiky, Slovenska, Polska

a Velké Británie.

Kongres byl pořádán pod záštitou bývalého pana prezidenta Václava Klause, ministra zdravotnictví Leoše Hegera a čestných předsedů festivalu prof. MUDr. Pavla Kuchynky, CSc. a prof. Pavla Rozsívala, CSc., FEBO.

Festival byl zahájen laserovou show ve 3D projekci. Zážitek to byl úžasný!

Na festivalu bylo 21 zajímavých očních kazuistik, novinky z laserových operací, operace katarakty, moderní 3D projekce a 5x live surgery.

 

Live surgery byla přenášená z nového satelitu do 30 zemí v 3D projekci. V live surgery žáky zaujala tetováž rohovky pomocí femtosekundového laseru, kterou prováděl primář zlínské oční kliniky Gemini MUDr. Pavel Stodůlka PhD., který také operoval osobního očního lékaře bahrajnského krále. Operoval mu kataraktu, kterou si původně chtěl nechat operovat v Německu. Vše prezentoval v anglickém jazyce, takže budoucí maturanti si zároveň mohli procvičit své znalosti angličtiny.

MUDr. Pavel Stodůlka PhD. jako první oční chirurg v ČR zavedl:

  • laserovou operaci očních vad LASIK
  • laserovou operaci očních vad LASIK femtosekundovým laserem
  • laserovou operaci očních vad epiLASIK
  • laserovou operaci šedého zákalu Dodickovou fakolýzou
  • operaci šedého zákalu zmenšeným 1,5 mm řezem

MUDr. Stodůlka PhD. je mezinárodně známý inovátor oční chirurgie. Několik očních operací provedl jako první oční chirurg na světě a řadu očních operací zavedl jako první v ČR. Přednáší na prestižních mezinárodních očních kongresech a vyučuje v kurzech pro zahraniční oční lékaře.

 

Pozvání na festival přijal také světově známý chirurg Sheraz  M. Daya z Velké Británie

se svou přednáškou: „Inovace s femtosekundovým laserem VICTUS pro kataraktovou a refrakční chirurgii“a zpetřil již tak nabitý program ZOF 2013.

Sheraz M. Daya v roce 1995 provedl jako první laserovou korekci zraku metodou LASIK ve Velké Británii. Je průkopníkem celé řady nových operačních technik, např. v oblasti krvetvorných buněk a tkáňového inženýrství.

V loňském roce dokázal vrátit zrak Katie Piper, modelce, která se stala terčem útoku kyselinou, při němž byly silně poleptány její oči.

 

Neobvyklé pojetí, množství nových poznatků, přímé přenosy z operací šedého zákalu, live surgery z Milána, laserová show žáky zaujaly a budou pro ně cenným odborným i kulturním zážitkem.

                                                                                                       Mgr. Věra Koščová

 

Fotogalerie zde.


Související články