Exkurze na oddělení centrální sterilizace

  • 29. Duben 2014 - 9:59

Žáci 1. ročníku oboru Zdravotnický asistent měli možnost rozšířit si informace o sterilizaci díky výuce přímo na oddělení. Exkurze proběhla dne 15. února 2014 v rámci předmětu Ošetřovatelské postupy.

Centrální sterilizace je umístěna v suterénu chirurgického pavilonu, pod komplexem operačních sálů. „Naše oddělení prošlo v loňském roce rekonstrukcí, díky níž se podařilo vytvořit uzavřené oddělení ve tvaru písmene U,“ přivítala nás staniční sestra Glacová a dále uvedla, „centrální sterilizace je tak nyní rozdělena na požadovanou nečistou - vstupní část a čistou - výstupní  zónu.“

V nečisté části je proveden příjem materiálu, nástrojů, poté následuje dekontaminace, mytí, prováděné s pomocí speciálních myček. V další části oddělení, kterou jsme navštívili, probíhá příprava a balení nástrojů pro jednotlivá oddělení nemocnice. Žáci měli možnost sledovat práci sester denní služby při tzv. setování, což je příprava balíčku nástrojů a materiálu pro určitý výkon. Zajímavý byl postup balení. „Balíme novým způsobem, tzv. obálkou, do krepového papíru a netkané textilie,“ prozradila jedna ze sestřiček. Postup nevypadal jednoduše a nám všem bylo jasné, že se máme stále co učit. Na závěr jsme si prohlédli vlastní sterilizátor i jeho uvedení do chodu. Dozvěděli jsme se, že po proběhlé sterilizaci je označený materiál vydáván na jednotlivá oddělení, nejčastěji však na operační sály.

Názorná ukázka oddělení doplněná staniční sestrou o odborný výklad upřesnila a rozšířila žákům získané vědomosti a zdůraznila nezbytnou roli sterilizace v prevenci vzniku nozokomiálních nákaz. Poděkování patří kolektivu pracovníků oddělení Centrální sterilizace pod vedením staniční sestry  Glacové.

Za třídu 1. A  Mgr. A. Panáková, Mgr. B. Hofrová

Fotogalerie zde


Související články